www.kemalturkeli.com = LYS,YGS,8.sinif TEOG-Ortak Sınav Rehberinizdir
8.sınıf LGS (Haziran) Ortak Sınav Adaylarına 8.sınıf LGS(Haziran) Anadolu Lisesi Adaylarına Sınavlarda sorulmuş  soruları inceleyin (tıklayınız)
       
8.sınıf LGS Ortak Sınav (Haziran) MATEMATiK çözümlü Test kitabı [tıklayınız]
240 sayfa = 1 TL yazarı Tecrübeli Matematik Öğretmeni Kemal Türkeli
8.sınıflara Anadolu Lisesi Kazandıran yardımcı Matematik Test kitabı +Okul Başarısını arttıran kitaptır.
YKS, TYT Üniversite Adaylarına Anadolu Lisesi Adaylarına Önemli yararlı bilgiler Haberler (tıklayınız)
       

Aralık-Ekim 2017 ayı 8.sınıf ORTAK Test Sınavları LGS (Haziran) bültenini okumak icin [tıklayınız] ANADOLU Lisesi adaylarına
Öğretmen Kemal Türkeli Lise Adayları içinYazdı veya derledi

Aralık-Ekim 2017 ayı ÜNİVERSİTE Adaylarına
YKS-TYT  önemli haberler bilgiler bültenini,
okumak için [tıklayınız]
Öğretmen KEMAL Türkeli yazdı veya derledi
 

Site(select your language): 
Untitled Document Bugun: 18 05 2024, Cumartesi
YGS_2015_Sorulari_Cevaplari_Cozumleri PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Kemal Türkeli tarafından yazıldı.   
_Cozumleri
     Matematik Öğretmeni Kemal Türkeli Üniversite Kazandırma Koçudur
       Smiley2015 YGS Test Soruları Cevapları(tıklayınız)  veya (tıklayınız)
                                                   (tıklayınız)

           Smiley2015 YGS Matematik Çözümleri (tıklayınız) , (tıklayınız) , (tıklayınız)
                                                                                               (tıklayınız)

                                                Video:(tıklayınız)          Smiley YGS 2015 Türkçe Çözümleri (tıklayınız)


SmileyEvinizde bire- bir Özel TÜRKÇE Dersi almak  için (TEST uzmanı
TÜRKÇE Öğretmeni İstanbul Üniversitesi Mezunudur,
İstanbul) Tel: 0532.566 6474 Öğretmen İstanbul'da ders
vermektedir.

       Böyle birşey Hayaldi baskıcı   AK Parti iktidarında 128 Test sorusunun saklanması
                 gerçek oldu. Üniversite Girişte Fırsat Eşitliği için 2015 YGS sorularının tamamı açıklansın.
TC Anayasa Mahkemesinin ve Danıştayın Sınav Soruları AÇIKLANSIN kararlarını ÖSYM 3 Maymunu oynayarak açıklamama tavrını sürdürmekte nedense.Anayasa Mahkemesini ve Danıştay kararlarını niye uygulamıyor sizce? 48 kez yapılan Üniversitelere Seçme Sınavlarında adaylar böyle bir zulüm yaşamadı.TÖS'ün  YGS 2014 Sorularının  Açıklanması dilekçesini
         okuyunuz.(tıklayınız)    veya (tıklayınız)  

   
Smiley8.sınıflara yapılan İki aşamalı liselere giriş sınavı TEOG’un ilkinde(2014 Kasım),
soruların tamamını(120 soru) yapan tam 4 bin 742 şampiyon çıkmıştı.
Dün açıklanan YGS’de ise soruların tamamını(160) yapan tek öğrenci bile bulunmuyor.

SmileyYGS 2015'te sınava giren Fen Bilimleri Dershanesi Türkçe Öğretmeninin yanlış olduğunu söylediği Türkçe sorusunun  iptal edildiği yeni açıklandı.(tıklayınız)

SmileyYGS 2015 Soruları ve Cevapları Gazeteler tarafından basılamadı. TV'de sınavdan sonra Pazar günü TV'lerde tartışılamadı.
Öğrenci hatırladığı kadarı ile Doğru Cevaplarını da öğrenemiyor.
Cep Telefonu ile isteyen öğrenci doğru Cevabının fotografını çekip Açıklanan cevaplara göre yaklaşık puanını tahmin edebilirdi.
Yanlış sorular da tartışılamıyor Başkan Erdoğan yönetimindeki Türkiyede .
Dilerim Seçmen Başkan Erdoğanın Partisine Oy vermeyerek Haziranda bu durumu protesto edecektir.


SmileyYGS 2015 Sayısal Bilgiler(tıklayınız) 
YGS 2015 Sınavına Giren Aday Sayısı 1.987.488'dir.
Smiley 2015 YGS'de Adayların en çalışkan %16'sı Temel MATEMATİK 40 Test sorusundan en az 13,8 Net veya daha fazla sayıda Net yapabildi. Veya adayların En çalışkan olmayan %84'ü 40 sorudan en çok 13,8 Net veya daha az Net sayıda yapabildiler.
Smiley 2015 YGS'de Adayların en çalışkan %16'sı TÜRKÇE 40 Test sorusundan en az 23,6 Net veya daha fazla sayıda Net yapabildi. Veya adayların En çalışkan olmayan %84'ü 40 sorudan en çok 23,6 Net veya daha az Net sayıda yapabildiler.
Smiley2015 YGS'de TÜM ADAYLAR'ın % 68,89'u(1.369.147)  180 Barajını geçebildi.
YGS 2015 'te Lise Son Sınıf Düzeyinde (Tüm Adayların % 44,12'üdürler) % 66,94'ü 180 Puan Barajını aşabildi..
 

SmileyYGS’de sorulan soruların alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20’si sınavın tamamlanmasından sonra ÖSYM’nin internet sitesinden erişime açıldı.

Soruların geri kalan yüzde 80’i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM’nin “ais.osym.gov.tr” internet sitesinden, adayların T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleriyle adayların cevap kâğıdı görüntüsü, cevap anahtarıyla birlikte görülebilecek.


YGS 2015’te Matematik Zorladı, Türkçe Vakit Aldı.

YGS 2015 Türkçe ve Matematik sorularının çok zaman alması nedeniyle soruları yetiştiremeyen bazı adaylar, yıllarca hazırlandıkları sınavdan ağlayarak çıktı ve uzun süre sakinleşemedi.

Soruları inceleyen uzmanlar, Türkçe sorularını “özensiz hazırlanmış ve gereksiz zorlukta’’, Matematik sorularını ise “çok zaman alıcı ve uzun işlemli’’ olarak nitelendirdi.


Adaylardan gelen duyumlar da, hocalardan gelen değerlendirmeler de 2015 YGS Matematik sorularının zor ve zaman alıcı olduğu yönündeydi.(tıklayınız)

 

 

  Smiley YGS 2015 Sorularını Uzman Öğretmenler yorumladı.(tıklayınız) veya (tıklayınız)

  

SmileyMATEMATİK: Matematik soruları zaman alıcı ve uzun işlemli. Ayrıca soru kalıpları çok uzun, bir soru bir sayfayı kaplayabiliyor. Konu dağılımında sorun yok ancak öğrencilerin zorlandığı bir test olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.(tıklayınız)

GEOMETRİ: Geometriden yayınlanan iki soru var. Bu iki soru da müfredata uygun ancak ortanın üstü zorlukta hazırlanmış.

SmileyYGS 2015 MATEMATİK (tıklayınız)
Sınav 2014 YGS’ye göre daha zor olmuştur. Matematik soruları geçen senelerde olduğu gibi bilgiyi yorumlama ve mantıksal çıkarıma dayalı sorulardan oluşmuş ve soru tipi ezberleyen, matematiksel kavramları iyi hazmetmemiş öğrencilerin başarılı olamayacağı bir sınav olmuştur.

Matematik soruları okuduğunu anlama, yoruma dayalı ve muhakeme yeteneğini ölçen sorulardan oluşmuştur. Yaklaşık 10 dan fazla soru çok basit ve kısa sürede çözülebilmesine rağmen özellikle sayı ve problem soruları uzun paragraflı, anlaşılması zor, bu yüzden de zaman alan ve sınavın ayırt edici soruları olmuştur.

Sadece 2 sorusunun ayırt edici özelliği olan olan Geometri soruları ise matematiğe oranla daha kolay hazırlanmış ve zorlamamıştır.

SmileyYGS 2015 Matematik Testi:
2015 YGS’de Matematikte müfredat dışı soru yoktu. 10 tane problemler sayısal zekâya dayalı ve yorumlanması zor sorulardan oluşuyordu. Sorular işlem yönüyle değil yorumlanması yönüyle zaman alıcıydı. Kolay soru sayısı azdı. Gecen seneki zorluk derecesiyle aynı olduğu söylenebilir. Sözelciler bu sınavda hayli zorlandılar, eşit ağırlıklı öğrenciler için zaman alıcıydı. Sayısalcılar için de matematik testinde zekâya dayalı yorum sorularında zorlandılar. Matematik sorularında ALES'e yaklaşma söz konusu. Geometride ise öğrenciler hayli zorlandılar. Öğrenci gözüyle bakıldığında Matematik testi, LYS tarzı bir sınav gibi algılanabilir. Geometride soruların zorluğu bakımından 4 seçici 4 tüm öğrenciler için yapılabilir soru vardı.


  

SmileyUğur Hazırlık Liseleri Akademik Kurul Matematik Üyesi Nilda Kiraz: “2015 YGS’de yayınlanan matematik sorularında müfredat dışı bir soru yoktur. Matematik soruları doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı gerektiren işleme dayalı sorulardan oluşmuştur. Geometri soruları ise bilgiyi yorumlatan sorulardan oluşmakla birlikte önceki yıllara göre daha zor olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu yıl sorularda şekiller renklendirilmiştir” dedi.
Problem soruları ÖSYM’nin yaptığı ALES sorularına benzer nitelikteydi.
Geometri de son yıllarda gelen sorulardan farklı olarak öğrencinin şekil çizmesini beklemeden şekil üzerinde işlem yapılacak tarzda sorular geldi. Kısaca değerlendirecek olursak matematik sınavında çıkan soruların zaman alıcı olduğu için zor olduklarını söyleyebiliriz.


SmileyFİZİK: Fizik soru dağılımı ÖSYM’nin açıkladığı 3 soruya ve sınava giren öğrencilerden aldığımız bilgilere göre geçen yıllara paralellik göstermektedir. Beklenmedik bir soru yok. Soruların zorluk derecesi ise kolay diyebileceğimiz nitelikte ve temel bilgileri denetleyen sorular.


 

SmileyUğur Hazırlık Liseleri Akademik Kurul Fizik Üyesi Ahmet Akça: ÖSYM’nin açıkladığı örnek sorulara göre, 2015 YGS Fizik soruları geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında matematiksel işlemlerden uzak, yorum ve kavram ağırlıklı çıkmıştır. Sorular ortaokul fen bilgisi ve 9. Sınıf fizik müfredatından sorulmuş olup müfredata uygundur. Sınav soruları bütün olarak düşünüldüğünde Fen öğrencileri için fizik soruları ayırt edici olacaktır.

Sınavda belirleyici olan üç fizik sorusu, kavramları anlamaya yönelik ve çeldiricisinin
yüksek olması sebebiyle öğrencileri zorlamıştır. Bu soruların aynı zamanda bilimsel (fiziksel) düşünebilme yeteneğini ön plana çıkarmaya yönelik olarak hazırlandığı gözlenmiştir.


  Smiley Sınava giren Öğrencilerin YGS 2015 TÜRKÇE testi soruları hakkındaki yorumları sınavda başarılı olmak için gerekli becerileri belli eder nitelikte.
Öğrencilerin ortak yorumu, dilbilgisi soruları da dâhil olmak üzere
 tüm soruların uzun paragraflar içerdiği ve şıklardaki anlamların ince
farklılıklar ile ayırt edilecek şekilde yazıldığı şeklinde. Bu gösteriyor
 ki TÜRKÇE testinde başarılı olmak için “okuduğunu anlama” ve
“ayrıntıları fark etme” becerilerinin gelişmiş olması gerekiyor.(tıklayınız)

SmileyTÜRKÇE: Türkçe testi soruları özensiz hazırlanmış ve gereksiz zorlukta sorulmuş. Dil Bilgisi ile ilgili soru sayısı çok az. Sadece 3 tane Dil Bilgisi sorusu sorulmuş. Paragraf sorularının içeriği anlaşılmıyor.

.

Smiley2015 YGS TÜRKÇE ZÜMRESİ:(tıklayınız)

2015 YGS’de belirleyici bölüm Türkçe olmuştur. Bu nedenle sınava Türkçe ile başlayanlar, sınavın tamamını yönetmekte zorlanmıştır.

Önceki yıllardan farklı bir konu ya da tarzda soru sorulmamış olup dil bilgisi soruları öğrenciyi zorlamamış ve önceki yıllardan farklı bir soru tekniği gözlenmemiştir.

Paragraf soruları orta uzunlukta ancak zor düzeyde iken, paragraflar yoğun anlatıma sahip, yorumda zorlayıcı nitelikte hazırlanmış olup anlatım bozukluğu konusundan ise soru sorulmamıştır.

Paragrafta yapı konusundaki soru sayısı önceki yıllardan fazla ve zorluk derecesi de biraz üst düzeyde olmuştur.

Aynı paragraftan birden çok soru sorma tekniğindeki soru sayısı önceki yıllardan fazla tutulmuştur.


  

SmileyUğur Hazırlık Liseleri Akademik Kurul Türkçe Üyesi Cevdet Eyüboğlu: “2015 YGS Türkçe sorularının önceki yıllarda olduğu gibi Anlam Bilgisi ağırlıklı olduğu görülmektedir. Önceki yıllara oranla Dilbilgisi sorularının sayısında azalma olduğu, buna karşılık okuma okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini yoklayan soruların sayısında artma olduğu söylenebilir. Ayrıca paragraf sorularının nicelik anlamında uzunluğunun geçen yıllara göre arttığı da gözlenmektedir. Önceki yıllarda aynı metne bağlı iki ayrı soru sorma anlayışının 2015 YGS’de artarak (3 Soru) devam ettiği görülmektedir. Türkçe sorularının uzunluğu ve yorumlama becerisi işleyişi 2015 YGS’de Türkçe dersini belirleyici ders konumuna getirmiştir ” dedi.
2015 YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer aldı. Adaylar, güncel öğretim programlarından da sorumlu tutuldu.
Bu yıl YGS’de adaylara geçen yıl da olduğu gibi, 40 Türkçe, 15 tarih, 12 coğrafya, 8 felsefe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından, 40 temel matematik, 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu yöneltildi.


 Smiley YGS 2014 MATEMATİK Çözümleri(tıklayınız)   


     Smiley  YGS 2014 KİMYA çözümleri(tıklayınız)
      
        Smiley Bilfen Lisesi Biyoloji sorusunun 2 cevabı olduğu icin iptal edilmesi gereken Test teknigine uygun olmayan bir soru olduğunu açıkladı(tıklayınız)


       Smiley ÖSYM'nin YGS açıklaması(tıklayınız)


   Smiley  YGS 2014 Matematik: Yorum gerektiren sorular dikkat çekiciydi. Çok kolay denecek
soru sayısı ise azdı. Öncüllü sorular öğrencileri zorlayacak seviyedeydi.
Sorular genel olarak matematik kavramları  bilgisini bilmeyi gerektiren nitelikteydi.
Geometri: Soruların geneline bakıldığında sınavın orta seviyede sorulardan
oluştuğu söylenebilir. Yalnız vektör sorusu
için çoğu öğrenciye  sürprizdi denilebilir.


     SmileyYGS 2014 Geometri: Soruların geneline bakıldığında sınavın
orta seviyede sorulardan oluştuğu söylenebilir.
Yalnız vektör sorusu öğrenciler için sürprizdi denilebilir.


SmileyUzmanlar YGS 2014 Test sorularını yorumladı(tıklayınız)   
SmileyYGS 2014 Fizik: Müfredattaki değişikliğin geçen seneki gibi 2014 YGS’de de uygulandığını
gözlemledik. Sorular daha çok yoruma dayalı çıkmıştır. Öğrencilerden aldığımız bilgi
doğrultusunda “Doğada var olan dört temel kuvvet”le ilgili bir soru sorulmuştur.
Bu, 12. Sınıf müfredatında 5. ve 6. Ünitelerde bahsedilen bir konudur.
Bu tür bir sorunun LYS’de olmasını beklerdik.   

   Smiley Bilfen Lisesi Biyoloji sorusunun 2 cevabı olduğu icin iptal edilmesi gereken Test teknigine uygun olmayan bir soru olduğunu açıkladı(tıklayınız)Biyoloji 2014 YGS Yanıt: Grafik verileri dikkate alındığında bu kertenkele türünde eşeyin
belirlenmesi çevre sıcaklığına bağlı bir modifikasyon sonucu oluşmaktadır. Aslında genetik
ve çevresel faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan bu özelliğin tamamen kromozomlardaki
 genetik bilgiden bağımsız gerçekleştiğini söylemek doğru olmaz.
C seçeneğinde verilen bilgi yanlış kabul edilemez.
 Eğer seçenekte “ Erkek veya dişi yavru oluşumu yalnızca kromozolara bağlıdır.”
 denilseydi seçenek cevap olurdu.
Bu soruda bilimsel bir hata yapılmıştır. Bu nedenle birçok öğrenci C seçeneğindeki
 bilginin de kısmen doğruluğunu kabul etmiş, bu durum da cevaba ulaşmayı
zorlaştırmıştır. Bu sorunun hatalı olduğu tespit edilmiştir.

 
 
Facebook'ta Paylaş

Saat

Ulti Clocks content

Sınav Tarihi

Anket

Siteyi ziyaret amacınız...?
 

Hava Durumu

Sözlük

Bağlantılar

ATAKÖY Gazetesini [tıklayın]
okuyun( Kemal Türkeli 10 sene
(2000-2010) aylık Ataköy Gazete'
sinde TEOG,LYS, YGS için Rehberlik
köşe yazıları yazdı. Artık kendi
sitesinde yazmaktadır.Yerel Atakoy
Gazetesini okumak için
(tıklayınız)


Kemal Türkeli'nin issuu'(Yayın)
daki
yayınlarını inceleyin okuyun.
issuu için (tıklayın) .
facebook sayfam için
[tıklayın]
YGS, LYS,Teog ,Lise, İlköğretim
öğrencilerine yararlı değişik yazıları
inceleyin. Sınavlarda, Okulunuzda
başarınızı arttırın.
[tıklayın]
Webde Ara

Videolar

Videolar

Universite Ogrencilerine

Lisans Ogrencilerine AOF Ogrencilerine

SBS Puan hesaplayici

Puaninizi hesaplamak icin tiklayin